עצור, צוללן לפניך!

מוקדש לזכרו של דני באבאדידג׳ מייזל

מי שקצת מכיר אותי או קורא את הבלוג שלי לאורך השנים יודע שרוב ימיי נפתחים בשחיה. פעם הייתי חותרת נמרצות הלוך ושוב בבריכה, אבל בשנים האחרונות הצטרפתי באופן לא רשמי למועדון הלא מוכרז של שחייני הים הפתוח – אלה שבמקום לצפות באגודליה של הזקנה ששוחה במסלול הנגדי יכולים לפגוש במהלך השחיה חתול ים, מדוזה לא עלינו או להקת דגים אקראית. לחבורה שלנו, מחוף פלמחים, יש קבוצת וואטסאפ, ואנחנו מתאמים להיפגש לשחיה משותפת למי שמתאים, פוגשים זה את זה על החוף, עולים על ציוד – חליפת שחיה בימים קרים ומצוף לסימון – ויוצאים לשחיה של שעה פחות או יותר. בדרך כלל זה מסתיים בכוס קפה או תה מהביל ובשיחות על הא ועל דא. חבר׳ה.

באחד מאותם ימים, בעודי יוצאת מהמים, התחוללה על החוף מהומה. אנשים רצים מצד לצד, נכנסים למים ויוצאים, המציל סקרנים מתגודדים לראות מה קרה וסירנות של מד״א ומשטרה. התחושה הלא נעימה שהתחילה לחלחל בתוכי התבררה מאוחר יותר כנכונה – מישהו טבע.

אנחנו שומעים לא מעט על מקרי טביעה, אבל לרוב מדובר על על ים סוער במיוחד או על חוף לא מוכרז ועל מישהו שנכנס למים למרות האזהרות, כשלפעמים הוא אפילו אינו יודע לשחות או במקרים אחרים – שיכור כלוט. אבל כאן היה מדובר בים שקט יחסית ומזג אויר מצויין ובשעת בוקר – לא בדיוק הזמן להוריד בקבוק וודקה. 

ההלם היה גדול עוד יותר כשהתברר לי שאני מכירה את הטובע – היה זה דני מייזל, המכונה בפי חבריו דני באבאדידג׳.

דני ״באבאדידג׳״ מייזל ז״ל

את דני הכרתי על החוף. גבר מלא בשמחת חיים, מתופף על כלי הקשה ונגן דידג׳ שתחביבו הגדול היה צלילה חופשית, והוא עשה זאת כמעט מדי יום בחוף פלמחים. מדי פעם דני לקח אותי וכמה מחברי לראות דגים ״מעניינים״ ששחו בין הסלעים, והסביר לנו בהתלהבות על דג כזה או אחר, כמו הטריגון למשל – דג אותו חיבב במיוחד ועד שלא הכרתי את דני לא ידעתי כלל על קיומו.

עצם העובדה שהכרתי את האיש, שהיה חלק מ״חבורת החוף״ שלנו, ובעיקר משום שהייתי שם כשזה קרה, גרם לי להיכנס קצת לפרטי העניין. מסתבר שדני פשוט נדרס. הוא ירד לצלילה בין הסלעים, שאותם היינו עוקפים בדרך כלל כחלק מהמסלול שלנו, וכשעלה, עברה שם סירת דייגים ולהבי המנוע שלה פגעו בו. הסירה המשיכה בדרכה מבלי לעצור. פגע וברח.

מדובר כמובן בעניין פלילי ובחקירת משטרה.

עליי העניין השפיע לא מעט, הרי גם אני שוחה שם וחשופה לאותן סכנות, ואם ישנן סירות שמתעלמות מהשחיינים והצוללנים שבמים, הרי שזה מסכן גם אותי.

אז איך כל זה קשור בעצם לליצ׳י תרגומים ולמה אני כותבת על זה בבלוג?

רצה הגורל וממש לאחרונה יצא מכרז לתרגום של לקוח שלי: האגף להסמכת כלי שייט ברשות הספנות והנמלים. עם האגף אנחנו עובדים מזה מספר שנים לאחר שזכינו במכרז הקודם לתרגום בחינות ההסמכה לכלי שייט קטנים לאנגלית וערבית וביצענו את התרגום לשביעות רצונם של אנשי האגף, אך מאחר ומדובר בגוף ממשלתי הם אינם יכולים להמשיך לעבוד איתנו ללא מכרז, אז ניגשנו בתקווה להמשיך לשתף פעולה.

כמה דברים שלמדתי במהלך העבודה עם רשות הספנות והנמלים:

סירת מנוע, ולו הקטנה ביותר, היא כלי רכב לכל דבר ועל המפעיל אותה לעבור מבחן מעשי (טסט) ומבחני תיאוריה כדי לקבל הסמכה ממשרד התחבורה.

רוב המשיטים הם בעלי סירות ויאכטות העושים בהן שימוש בשעות הפנאי, חלקם דוברי שפות זרות, ולכן עבודת התרגום.

חלק לא קטן מהמשיטים הם דייגים, רובם ערבים וחלקם אינם יודעים קרוא וכתוב. עבור אלה מתקיימות בחינות התיאוריה באמצעות ציורים.

על הנבחנים להוכיח ידע ומיומנות בהשטת סירה על מנת לקבל הסמכה ממשרד התחבורה, כך שאם אתם רואים בסרט את ג׳יימס בונד מזנק מגשר לתוך סירת מנוע ומשיט אותה במהירות מטורפת בין המזחים וכלי השייט האחרים, כנראה שהוא עבר בחינות וטסט.

החלטתי לנצל את הנסיעה למשרדי הרשות בחיפה לשם מסירת המכרז כדי לפגוש את הלקוח שלי מהאגף להסמכת כלי שייט וללמוד מפיו על מה שקרה בחוף פלמחים ואיך אפשר להימנע ממקרים דומים בעתיד.

שלושה מבכירי האגף שעימם שוחחתי, ידעו לספר לי כי המקרה, טראגי ככל שיהיה, הוא לא חריג וכבר אירעו לא מעט תאונות בהן היו מעורבים כלי שייט וצוללנים, ואין די בחוקי השייט, כגון מרחק מסויים מהחוף או מהירות שייט, כדי למנוע לחלוטין מקרים כאלה בעתיד. עצוב ככל שזה נשמע, על השחיינים והצוללנים מוטלת האחריות לסמן את עצמם באמצעות מצוף ופשוט להיזהר כשהם יוצאים מהמים. וכמובן שעל המשיטים להשגיח ככל שניתן על מסלול הסירה, לא להפר את הנהלים והחוקים ולהגיש עזרה במקרה של פגיעה.

לאחר שסיימתי לברר את הנושא שכה הטריד את מנוחתי, הסרתי מעלי באיבחה אחת את כובע השחיינית וחבשתי את כובע מנהלת חברת התרגום, ופסעתי, מעטפה מלאה במסמכי המכרז בידי, אל עבר תיבת המכרזים כדי לנסות את כוחי בפעם השניה כחברת התרגום של האגף להסמכת כלי שייט במשרד התחבורה.

אחלו לי בהצלחה, גם במכרז וגם כשאני יוצאת אל הים הפתוח.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *